Kategorie
Warsztaty

Warsztaty Beatboxu

Termin: 04 kwietnia 2020

Zapraszamy na warsztaty beatbox dla dzieci! Nauczymy się prychać, prykać i parskać buzią i językiem, tworząc muzykę! Zajęcia beatbox łączą elementy logopedii z rytmiką i muzyką. Beatbox jest doskonałym wsparciem wszystkich tych działań, co potwierdzili już liczni logopedzi i nauczyciele muzyki, m.in. z Sinfonia Varsovia, Fundacji Ronalda McDonalda, Stowarzyszenia Carla Orffa czy Akademii Sztuki w Szczecinie.

Co zrobimy na warsztatach:

 • zrobimy rozgrzewkę buzi i języka, ćwiczenia mięśni mowy w formie zabawy
  
 • nauczymy się co to jest przepona i jak jej używać do oddychania
  
 • nauczymy się 3 podstawowych dźwięków perkusyjnych w beatboxie – stopa, werbel, hi-hat
  
 • nauczymy się co to jest takt, tempo, metrum i jak je można zmieniać
  
 • każde dziecko może robić beatbox przez mikrofon
  
 • nagramy wspólny utwór na looperze
  

Posiadamy komplet sprzętu potrzebny do wykonania warsztatów. To profesjonalny sprzęt audio najlepszych firm, np. głośnik JBL Eon10, mikrofon Shure SM58 i looper Boss RC-505. W danej sali potrzebujemy tylko podłączenia do gniazdka z prądem.

Minimalna wielkość grupy to 5 dzieci w wieku 4-12, a maksymalna wielkość to 10 dzieci. W przypadku większej ilości dzieci, lub dużej rozpiętości wiekowej, dobrze byłoby podzielić dzieci na min. 2 grupy. Zajęcia trwają 45 minut w przypadku dzieci młodszych i 60 min w przypadku dzieci starszych – czas trwania został dobrany do zakresu uważności dzieci.

Prowadzący: Patryk Matela
Termin: 04 kwietnia 2020
Godz. 13.00-14.00
Wiek: dla dzieci od 5 roku życia
Grupa: 5-20 osób
Cena: 40 zł

Patryk Matela

Patryk „TikTak” Matela sztuką human beatbox zainteresował się nie znając jeszcze jej nazwy, działania w tej dziedzinie rozpoczął w 2002 roku. Stworzył ZegarTikTaka.pl, pierwszy i największy w Polsce serwis na ten temat, w latach 2004-2007 odwiedziło go ponad 600 tys. osób. Obecnie prowadzi anglojęzyczną stronę beatbox.guru prowadząc co tydzień wywiady z najlepszymi beatboxerami na świecie. TikTak pracował w czasopiśmie Hip-Hop.pl robiąc wywiady z hip-hopowymi sławami, m.in.: Coolio, Afu-Ra, Rahzel czy Killa Kela. Magister anglistyki na UW, absolwent grafiki w WSR.

TikTak udziela się na niezliczonych imprezach w Polsce i za granicą, m.in. w Londynie, Edynburgu (UK), Berlinie, Kolonii, Bochum (Niemcy). Od 2004 roku organizuje oficjalne mistrzostwa beatboxowe – WBW Polish Beatbox Battle, które są największym beatboxowym wydarzeniem roku w Polsce, rozpoznawalnym zagranicą.

Częsty gość programów telewizyjnych i radiowych (m.in. „Teleexpress”, „Kuźnia Talentów, „Kawa czy herbata” TVP, „Czułe Dranie” TV4, Trójka, Radio Bis, Radiostacja, Radio Kampus) oraz światowych zjazdów beatboxowych, ostatnio w Berlinie i Londynie. Prowadzi warsztaty beatboxu, kilkukrotnie był jurorem zawodów beatboxowych, organizuje imprezy beatboxowe, m.in. w warszawskiej „Piwnicy pod Harendą” i „Planie B”. Beatboxer w hip-hopowych projektach teatralnych: „12 Ławek” Jarosława Stańka oraz białostockim „Morosophus” oraz filmie „Jeszcze nie wieczór” Jacka Bławuta. Grał z awangardowym Bauaganem Mistrzów, m.in. w klubie Pruderia, na festiwalu WUJek, ma swój udział na płycie „Plac Zabaw” wydanej w 2008 r. Autor pierwszego na świecie kompleksowego podręcznika „Human Beatbox – Osobisty Instrument”. Współpracował z wytwórnią Wielkie Joł oraz wieloma artystami polskiej sceny muzycznej. Wielokrotnie działał charytatywnie, m.in. prowadząc warsztaty w domu poprawczym, ucząc w dzieci niebezpiecznych dzielnicach, występując w domu dziecka. Podczas festiwali Turning Sounds 4 i 5 grał z eksperymentalnymi wokalistami Philem Mintonem, Sainkho Namtchylak i Didim Bruckmayrem. We wrześniu 2008 wykonał na prestiżowej „Warszawskiej Jesieni” utwory polskich i zagranicznych kompozytorów z kwartetem „Kwartludium„. Koncert powtórzono w 2009 w Filharmonii Łódzkiej. W 2014 TikTak wziął udział w międzynarodowym projekcie Rivers of Europe – pływając na statku po Dunaju z tancerzami współczesnymi, innymi muzykami i artystami wizualnymi wykonali ponad 30 spektakli, m.in. w Wiedniu, Bratysławie i Budapeszcie.

W 2016 Patryk Matela stworzył projekt Beatbox Kids, który łączy beatbox i logopedię, aby dzieci mówiły wyraźniej. Jego celem jest wprowadzenie zajęć beatboxowych do szkół w całej Polsce. W tym celu wydał książkę dla dzieci „Co w paszczy piszczy?”, serię lekcji video dla dzieci, aplikację mobilną i regularnie prowadzi warsztaty w szkołach i przedszkolach. Projekt Beatbox Kids otrzymał główną nagrodę w Virgin Mobile Academy, otrzymując na rozwój grant w wysokości 100 000 zł.

Obecnie TikTak jest częścią projektów: „Zooplan” z beatboxującym klarnecistą Michałem Górczyńskim, „Spring Quintet i TikTak” z kwintetem smyczkowym, również jako muzyk sesyjny w niezliczonych projektach, prowadzi też warsztaty beatboxowe w Warszawie oraz indywidualne coachingi głosowe. Improwizuje w wielu gatunkach muzycznych, od hip-hopu i elektroniki po muzykę współczesną.